Post Reply 
Instrumentalna muzyka + własny tekst
Author Message
Rexlu Offline

Posts: 154
Joined: Dec 2012 {socialsites}


Post: #1
Instrumentalna muzyka + własny tekst
Witam, mam pytanie odnośnie uploadu pewnych filmów, coraz więcej zauważam ich na internecie. Jak to jest z przeróbka muzyki zastrzeżonej prawami autorskimi.

Wiele osób pod wersje takiej muzyki chronionej prawami układa swój własny tekst i łączy go z muzyką instrumentalną (bez wokalu). Jest takie działanie dozwolone? Jak wygląda to w przypadku zarabiania na takim filmie?

Mam nadzieję iż napisałem zrozumiale ;)
Pozdrawiam
27-12-2012 02:06
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
skkf Offline
*

Posts: 69
Joined: Jul 2012 {socialsites}


Post: #2
RE: Instrumentalna muzyka + własny tekst
Youtube ma coś takiego, co się zwie "identyfikator treści". Dzięki temu, posiadacze praw autorskich (czyli najczęściej wytwórnie, muzycy itd.) mogą automatycznie wyszukiwać i blokować filmy zawierające ich muzykę, bądź materiał wideo.

Także jeśli stworzysz cover, gdzie będziesz miał własny wokal + własny podkład, to najprawdopodobniej nikt się nie przyczepi.
(Przykład: PSY - GANGNAM STYLE i "Minecraft Style" Sparkleza)
Jednak jeśli dasz tylko własny wokal, a muzykę zostawisz taką jaka jest w oryginale, to jest spora szansa, że youtube to wykryje i właściciel praw autorskich zablokuje ci film jednym kliknięciem, albo jeszcze lepiej, zrobi to automat, nawet nie sprawdzając co jest w twoim filmie ;)

Oczywiście jest to mocno uogólnione, jak jesteś w jakiejś prywatnej sieci partnerskiej, to nawet jak użyjesz oryginalnej muzyki, prawdopodobnie nikomu nie będzie się chciało walczyć np. z agorą, czy machinimą, a nawet jak ktoś ci zgłosi naruszenie praw, to możesz się odwołać i jak mądrze odpowiesz to prawdopodobnie wygrasz. Ale jest też szansa, że nawet jak będziesz miał własny wokal i podkład to ktoś się przyczepi, że traci przez ciebie "pinionszki" i zgłosi ci jakieś roszczenie (znowu ten sam przykład, sparklezowi na jakiś tydzień zablokowali film prawie na całym świecie, ale udało mu się wygrać spór [1], [2]. Był jeszcze Cezik i jego klejnuty, też mu zablokowali jakiś cover, niestety już nie pamiętam co to była za piosenka.)

Tak to wygląda w praktyce, w teorii jest tak: http://support.google.com/youtube/bin/an...er=2490020
Quote:If you are performing a song that does not belong to you, you may not be able to monetize it unless you have explicit written permission from the rights owner of the song.
http://support.google.com/youtube/bin/an...swer=97527
Quote:What are some examples of content that would NOT be eligible for monetisation?
You sing a cover of your favourite song without express permission from the artist.

Teoretycznie nie możesz monetyzować coveru, ale teoria to jedno i zazwyczaj praktyka w przypadku youtube średnio się z nią pokrywa ;)

W skrócie: youtube ma ogólnie wyjebane. Dopóki nie używasz materiałów które nie należą do ciebie, będziesz mógł w większości przypadków na nich zarabiać. Jeśli właściciel praw autorskich się do ciebie przyczepi, to youtube automatycznie zablokuje ci film, ale będziesz mógł się od tego odwołać i w większości przypadków prawdopodobnie wygrasz.

Kiedyś wyślę chomika w kosmos.
(This post was last modified: 27-12-2012 14:45 by skkf.)
27-12-2012 14:18
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Rexlu Offline

Posts: 154
Joined: Dec 2012 {socialsites}


Post: #3
RE: Instrumentalna muzyka + własny tekst
O wielkie dzięki, właśnie czytałem to wszystko, i w teorii jest to zabronione, lecz widziałem że pełno osób "zlewa" właśnie na to. ( A covery i remixy są zabronione z tego co czytałem nawet we wszelakich firmach. )

Czyli póki nikt się nie przyczepi jest ok, a zawsze można się wybronić, o to mi właśnie chodziło, jak to wygląda i jakie są szanse na wybronienie. Dzięki wielkie.
27-12-2012 15:46
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)
Strona główna | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication | Forum GTAV.net.pl - Grand Theft Auto 5