Kern3l

Posts: 589
Joined: Mar 2011
{socialsites}
|
AdSense a prawo dozwolonego użycia/cytatu
Hey,
interesuje mnie pewna kwestia. Mianowicie obecnie jest wysyp maili od YT, że można zacząć zarabiać na AdSense przy filmach nie posiadając partnerstwa. Rzecz w tym, że do każdego filmu oddzielnie pisze się uzasadnienie, że chce się z niego zarabiać i jest taki tekst:
Quote:Przed zmianą opcji generowania przychodu podaj więcej informacji na temat filmu. Czy zawiera on następujące materiały? (Zaznacz wszystkie pasujące opcje).
- Grafiki i obrazy (w tym fotografie i ilustracje)
- Film lub programy telewizyjne
- Gra wideo lub elementy wizualne oprogramowania
- Występy (w tym koncerty, wydarzenia i pokazy)
- Muzyka (w tym teksty piosenek, covery i muzyka tła)
Opisz swój materiał poniżej. W przypadku odpowiedzi „Tak” na którekolwiek z powyższych pytań koniecznie dołącz szczegółowe informacje na temat posiadanych niezbędnych praw lub wyraźnego pozwolenia na komercyjne wykorzystanie całego materiału wideo. Musisz mieć wszystkie niezbędne prawa do dystrybucji całej treści (w tym również nagrań muzycznych) z filmu wideo.
Czy ktoś wie, ale ze sprawdzonego źródła, że gameplaye idą w parze (lub nie) z komercyjnymi kampaniami AdSense? Czy prawo cytatu (wrzucam poniżej) wystarcza w tej kwestii? Mi się wydaje że tak, gdyż wiele dużych serwisów internetowych działających na YT ma ewidentnie AdSense u siebie. Z kolei w regulaminie jest taki zapis:
Quote:Jakie filmy NIE są odpowiednie?
Film nie jest odpowiedni, jeśli zawiera treści, które nie zostały utworzone przez Ciebie lub ich twórca nie udzielił Ci pozwolenia na ich używanie. Musisz mieć możliwość przedstawienia pisemnego pozwolenia dotyczącego następujących elementów filmu:
(...)
- Obrazy: zdjęcia, logo, widoki oprogramowania, sceny z gier wideo itp.
(...)
To jak? Niby niedozwolone, ale zarówno akceptują po zgłoszeniu oraz nikt tego nie ściga (w końcu darmowa reklama dla producentów/dystrybutorów)? A może jedynie większemu wszystko wolno?
Prawo cytatu:
Quote:W szczególności na zasadach dozwolonego użytku można:
(...)
- przytaczać fragmenty innych utworów w dziełach stanowiących samoistną całość, pod warunkiem że jest to uzasadnione "wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości" (jest to tzw. prawo do cytatu)
(...)
Nie pasuje zbyt idealnie, ale pewnie dobry adwokat obroniłby oskarżonego.
Na koniec ciekawostka:
Quote:Prawo dozwolonego użytku wykraczającego poza zakres osobisty wymaga zawsze wymienienia źródła i nazwiska oraz imienia twórcy. O ile ustawa nie określa tego inaczej, właścicielowi majątkowych praw autorskich zawsze przysługuje prawo do roszczeń majątkowych z tytułu użycia jego utworu na zasadach dozwolonego użytku.
<object type="text/html" data="http://bit.ly/ofoRM0" width="100%" height="125px"></object>
|
|
16-09-2011 17:55 |
|