Zagrajmy w...
Czy zagrajmy powinno byc platne? - Printable Version

+- Zagrajmy w... (http://zagrajmyw.keep.pl)
+-- Forum: Zagrajmy W... (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Dyskusje (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Thread: Czy zagrajmy powinno byc platne? (/showthread.php?tid=299)

Pages: 1 2


Czy zagrajmy powinno byc platne? - elkutas - 24-05-2011 09:10

Chcialem poruszyc tutaj temat, do tej pory calkowicie ignorowany, przynajmniej tak mi sie wydaje.

Otoz w miare rosnaca ilosc kanalow letsplay'owych, umozliwia kazdemu, ktory ma dojscie do internety, korzystania z zawartosci gier komercyjnych. Oczywiscie jest to "tylko" pasywne konsumowanie, ale mimo tego dla niektorych wystarczajace, aby bezplatnie korzystac z gier komputerowych. Osobiscie wole obejrzec letsplay'e, anizeli samemu grac, zwlaszcza jesli fabula jest obrosnieta rozwlekla rozwalanka akcji.

Oczywiscie jest to temat kontrowersyjny, poniewaz z jednej strony, jest to zabawa, a z drugiej strony przechodza tworca gier, miliony przez palce.
Co o tym sadzicie?


RE: czy zagrajmy powinno byc platne? - Gik - 24-05-2011 10:12

Sądzę, że nie wiem co napisałeś w swoim poście. Popraw ortografię. Ale odpowiadając na temat - nie, zagrajmy nie powinno być płatne.


RE: czy zagrajmy powinno byc platne? - elkutas - 24-05-2011 10:25

wybacz, ale moja klawiatura nie pozwala mi uzywac polskich liter a moj polski jest niestety rudymentarny


RE: czy zagrajmy powinno byc platne? - Kern3l - 24-05-2011 12:44

Tak naprawdę pytasz się o sens istnienia zapisu prawnego dot. "dozwolonego użytku" ("fair use"). Czy jest dobry, czy zły - różnie bywa. Niektórzy nie kupią, niektórzy wręcz odwrotnie - właśnie dzięki obejrzeniu filmu z grania w konkretną grę (wielokrotnie, mimo niskiej oglądalności, ludzie mi pisali, że kupili dzięki mnie). Także uważam, że nie powinno być płatne. Sam kiedyś tekstowe poradniki do gier czytałem jak książki ;]

Btw. jeśli tylko Twój prawy [Alt] działa - w każdym popularnym systemie operacyjnym możesz ustawić polską klawiaturę.


RE: czy zagrajmy powinno byc platne? - Gik - 24-05-2011 16:50

ą ć ę ł ó ź ż

Wystarczy skopiować.


RE: Czy zagrajmy powinno byc platne? - punio7 - 24-05-2011 17:59

Sądzę iż nie powinno się nagrywać gier nowych (do około 3-6 miesięcy po premierze) i sprawa załatwiona. A kiedy zagrajmer zechce coś swojego dorobić na swojej działalności to podpisuje partnerstwo co jest znacznie lepszą opcją niż płać za oglądanie. Na zachodzie sens mają również mają darowizny (jak ci się podoba to rzuć coś), ale wątpię aby poza tymi metodami cokolwiek innego by się sprawdziło.


RE: Czy zagrajmy powinno byc platne? - Lavos - 24-05-2011 21:56

Nie wydaje mi się to słusznych pomysłem. Gry zakładając indywidualną (przeważnie) konsumpcję, czyli własnoręczne odpalenie gry. Takie filmiki można traktować jak second-hand, nie grasz, a patrzysz. Równie dobrze można by było kazać sobie płacić za słuchanie utworów muzycznych, zamiast za emisję.

Nie sądzę, by samo zagadnienie było takie kontrowersyjne. Czy naprawdę takie filmiki powodują olbrzymie straty u wielkich koncernów? Bardziej promują tytuł, będzie przecież spora część, która sama odpali tytuł po odpaleniu jakiegoś LP. Sądzę, że wyolbrzymiasz nieco temat.


RE: Czy zagrajmy powinno byc platne? - Kern3l - 25-05-2011 00:10

Popieram. Filmów nie można puszczać do internetu i powód jest oczywisty. Gry to inna bajka - w nie się aktywnie gra. To, co widzimy na ekranie i słyszymy, to tylko okrojenie gry do wyjścia kart graficznych i dźwiękowych. Aby aktywnie uczestniczyć w zdarzeniach, musimy zagrać sami.


RE: Czy zagrajmy powinno byc platne? - RomanPL79 - 25-05-2011 07:58

Płatne zagrajmy...? Nie.

W większości dlatego, że (tak jak kern3l napisał) zagrajmy to praktycznie okrojenie gry do samego obrazu i dźwięku. W gry się gra, a nie się je ogląda, więc nie naruszają praw autorskich, tak jak w przypadku filmów.


RE: Czy zagrajmy powinno byc platne? - mantone - 25-05-2011 09:46

obraz i dźwięk gry to 2/3 produktu, letsplay'e są coprawda jeszcze tolerowane, ale prędzej czy później się to skonczy i będzie karane lub usuwane z youtube

debata na ten temat w sądzie europejskim trwa, i najprowdopodobniej wkroczy od następnego roku nowy regulamin prawny dotyczący tego typu internetowe uploady