Zagrajmy w...
Odszumianie w Audacity - Printable Version

+- Zagrajmy w... (http://zagrajmyw.keep.pl)
+-- Forum: Zagrajmy W... (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Pomoc (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Thread: Odszumianie w Audacity (/showthread.php?tid=406)



Odszumianie w Audacity - Falc00n - 04-07-2011 15:18

Mam pytanie do osób, które w miarę sprawnie obsługują ten program.
Chodzi dokładniej o odszumianie i nagrywanie głosu tym programem, podczas gdy obraz nagrywa Fraps.

Z góry uprzedzam, że trochę szperałem w opcjach i udało mi się usunąć szum, ale efekt był opłakany. Podczas odsłuchiwania (po odszumieniu) są słyszalne dziwne zakłócenia. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co robię nie tak? Właściwie nie wiem jak dobrze pobrać próbę szumu.

I jak włączyć nagrywanie głosu równo z nagrywaniem gry Frapsem? Jest możliwość uruchomienia nagrywania za pomocą przycisku na klawiaturze?

Może i słabo szukałem, ale nic ciekawego nie znalazłem. Prosiłbym o pomoc, bo stoi u mnie nagrywanie na kanale ;)


RE: Oszumianie w Audacity - Etren - 04-07-2011 17:18

O odszumianiu Ci nie powiem bo do tego GoldWave używam. Polecam. Co do nagrywania. Włącz Audacity, Fraps i jaką tam chcesz grę. Potem wciskasz nagrywanie w Audacity i to niech sobie leci. Wchodzisz w grę, włączasz Fraps i nagrywasz ile tam chcesz. Potem, po nagraniu edytujesz nagranie w Audacity, wycinasz początek, kiedy włączyłeś i jeszcze nic nie mówiłeś, koniec, kiedy skończyłeś nagrywać, a Audacity wciąż nagrywało. To moja metoda. Potem sklejasz to w Camtasia Studio 7. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem ;]


RE: Oszumianie w Audacity - Kern3l - 04-07-2011 17:37

(04-07-2011 15:18 )Falc00n Wrote:  Mam pytanie do osób, które w miarę sprawnie obsługują ten program.
Chodzi dokładniej o odszumianie i nagrywanie głosu tym programem, podczas gdy obraz nagrywa Fraps.

Z góry uprzedzam, że trochę szperałem w opcjach i udało mi się usunąć szum, ale efekt był opłakany. Podczas odsłuchiwania (po odszumieniu) są słyszalne dziwne zakłócenia. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co robię nie tak? Właściwie nie wiem jak dobrze pobrać próbę szumu.

I jak włączyć nagrywanie głosu równo z nagrywaniem gry Frapsem? Jest możliwość uruchomienia nagrywania za pomocą przycisku na klawiaturze?

Może i słabo szukałem, ale nic ciekawego nie znalazłem. Prosiłbym o pomoc, bo stoi u mnie nagrywanie na kanale ;)

Zarówno o odszumianiu w Audacity, jak i metodzie synchronizacji oddzielnej mowy jeszcze napiszę w Kompendium, tymczasem piszę tutaj.

Zacznijmy od tego - jaki to jest szum? Jednostajny, czy zmienny? Zajrzyj do KNZ by zobaczyć o co chodzi. Także tam dowiesz się, dlaczego, być może, kiepsko brzmisz po odszumieniu.

Synchronizacja - ja robię to tak, że włączam nagrywanie w Audacity, następnie włączam grę. Gdy naciskam Frapsowe nagrywanie mówię coś głośnego i krótkiego (w moim przypadku "start"). Jednakże - czasem zanim zacznie Fraps nagrywać minie sekunda-dwie (dlatego odradzam startowania globalnymi przyciskami jednocześnie nagrywania Audacity i Frapsa). Aby wyeliminować problem, dodaję dodatkowy "klaps" - w momencie spokoju, który jest do wycięcia (najczęściej zaraz po "starcie" Frapsa, ale przed samym nagrywaniem) umieszczam mysz w widocznym miejscu i jednocześnie z mówieniem bardzo krótkich słów (np. "ta") poruszam widocznie mysz. Kilka takich poruszeń jednoczesnych z powiedzeniem czegoś dają świetny "klaps", w edytorze będziesz wyraźnie widział czy jest zsynchronizowane, czy nie ;] Zaznaczam - taki klaps można umieścić w dowolnym momencie filmu, byleby go później wyciąć.

Alternatywnie, można np. poruszać myszą przy każdym wyrazie, mówiąc już podczas nagrywania. Elektroniczna gestykulacja ;>


RE: Oszumianie w Audacity - punio7 - 04-07-2011 18:31

Odszumianie w kilku prostych krokach:

1. Zaznaczasz kawałek czystego szumu, nie musi być długi tutaj wystarczyło 0,5s.
[Image: captureaudacity04072011.th.jpg]

2. Z Efektów wybierasz odszumiacz.
[Image: captureaudacity04072011.th.jpg]

3. Klikasz na "Pobierz próbkę szumu".
[Image: captureaudacity04072011c.th.jpg]

4. Teraz zaznaczasz obszar który ma być odszumiony (np. cała ścieżka).

5. Ponownie wybierasz odszumiacz, tyle że tym razem klikasz na usuń szum. Jeżeli po usunięciu głos jest zbyt zniekształcony to cofnij odszumiacz i tym razem przesuń suwak bardziej w kierunku mniej.

[Image: captureaudacity04072011.th.jpg]


RE: Oszumianie w Audacity - Falc00n - 04-07-2011 18:53

Okey, dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc. Robiłem tak jak pokazuje Punio, jednak Audacity 1.2.6 posiada pewien błąd, przez który po odszumieniu pozostają pewne zakłócenia (uświadomiła mnie pewna osoba).
Dowiedziałem się również, że w BETA 1.3.13 ten błąd został wyeliminowany, więc powinno być wszystko okey. Ale sprawdzę już jutro i powiem jak wyszło. Po złożeniu do "kupy" wszystkich postów wiem jak przygotować się do nagrywania z audacity. Jeszcze tylko sprawdzę to odszumianie i jak będzie wszystko grało to temat będzie można zamknąć.


RE: Odszumianie w Audacity - Falc00n - 08-07-2011 18:59

Już wszystko jest okey. W przyszłości odszumianie nie będzie sprawiać mi problemów.
Podziękowania dla Kern3la, który miał chęci i czas, żeby wytłumaczyć mi wszystko na PM ;]
Daję + za to.

Temat do zamknięcia.

edit:
Sorry za pisanie posta pod postem.