Post Reply 
Odszumianie w Audacity
Author Message
Falc00n Offline
*

Posts: 155
Joined: Apr 2011 {socialsites}


Post: #1
Question Odszumianie w Audacity
Mam pytanie do osób, które w miarę sprawnie obsługują ten program.
Chodzi dokładniej o odszumianie i nagrywanie głosu tym programem, podczas gdy obraz nagrywa Fraps.

Z góry uprzedzam, że trochę szperałem w opcjach i udało mi się usunąć szum, ale efekt był opłakany. Podczas odsłuchiwania (po odszumieniu) są słyszalne dziwne zakłócenia. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co robię nie tak? Właściwie nie wiem jak dobrze pobrać próbę szumu.

I jak włączyć nagrywanie głosu równo z nagrywaniem gry Frapsem? Jest możliwość uruchomienia nagrywania za pomocą przycisku na klawiaturze?

Może i słabo szukałem, ale nic ciekawego nie znalazłem. Prosiłbym o pomoc, bo stoi u mnie nagrywanie na kanale ;)
(This post was last modified: 05-07-2011 09:25 by kaszub.)
04-07-2011 15:18
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Etren Offline
*

Posts: 127
Joined: May 2011 {socialsites}


Post: #2
RE: Oszumianie w Audacity
O odszumianiu Ci nie powiem bo do tego GoldWave używam. Polecam. Co do nagrywania. Włącz Audacity, Fraps i jaką tam chcesz grę. Potem wciskasz nagrywanie w Audacity i to niech sobie leci. Wchodzisz w grę, włączasz Fraps i nagrywasz ile tam chcesz. Potem, po nagraniu edytujesz nagranie w Audacity, wycinasz początek, kiedy włączyłeś i jeszcze nic nie mówiłeś, koniec, kiedy skończyłeś nagrywać, a Audacity wciąż nagrywało. To moja metoda. Potem sklejasz to w Camtasia Studio 7. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem ;]
04-07-2011 17:18
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Kern3l Offline
*

Posts: 589
Joined: Mar 2011 {socialsites}


Post: #3
RE: Oszumianie w Audacity
(04-07-2011 15:18 )Falc00n Wrote:  Mam pytanie do osób, które w miarę sprawnie obsługują ten program.
Chodzi dokładniej o odszumianie i nagrywanie głosu tym programem, podczas gdy obraz nagrywa Fraps.

Z góry uprzedzam, że trochę szperałem w opcjach i udało mi się usunąć szum, ale efekt był opłakany. Podczas odsłuchiwania (po odszumieniu) są słyszalne dziwne zakłócenia. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć co robię nie tak? Właściwie nie wiem jak dobrze pobrać próbę szumu.

I jak włączyć nagrywanie głosu równo z nagrywaniem gry Frapsem? Jest możliwość uruchomienia nagrywania za pomocą przycisku na klawiaturze?

Może i słabo szukałem, ale nic ciekawego nie znalazłem. Prosiłbym o pomoc, bo stoi u mnie nagrywanie na kanale ;)

Zarówno o odszumianiu w Audacity, jak i metodzie synchronizacji oddzielnej mowy jeszcze napiszę w Kompendium, tymczasem piszę tutaj.

Zacznijmy od tego - jaki to jest szum? Jednostajny, czy zmienny? Zajrzyj do KNZ by zobaczyć o co chodzi. Także tam dowiesz się, dlaczego, być może, kiepsko brzmisz po odszumieniu.

Synchronizacja - ja robię to tak, że włączam nagrywanie w Audacity, następnie włączam grę. Gdy naciskam Frapsowe nagrywanie mówię coś głośnego i krótkiego (w moim przypadku "start"). Jednakże - czasem zanim zacznie Fraps nagrywać minie sekunda-dwie (dlatego odradzam startowania globalnymi przyciskami jednocześnie nagrywania Audacity i Frapsa). Aby wyeliminować problem, dodaję dodatkowy "klaps" - w momencie spokoju, który jest do wycięcia (najczęściej zaraz po "starcie" Frapsa, ale przed samym nagrywaniem) umieszczam mysz w widocznym miejscu i jednocześnie z mówieniem bardzo krótkich słów (np. "ta") poruszam widocznie mysz. Kilka takich poruszeń jednoczesnych z powiedzeniem czegoś dają świetny "klaps", w edytorze będziesz wyraźnie widział czy jest zsynchronizowane, czy nie ;] Zaznaczam - taki klaps można umieścić w dowolnym momencie filmu, byleby go później wyciąć.

Alternatywnie, można np. poruszać myszą przy każdym wyrazie, mówiąc już podczas nagrywania. Elektroniczna gestykulacja ;>

<object type="text/html" data="http://bit.ly/ofoRM0" width="100%" height="125px"></object>
04-07-2011 17:37
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
punio7 Offline
*

Posts: 1.019
Joined: Jan 2011 {socialsites}


Post: #4
RE: Oszumianie w Audacity
Odszumianie w kilku prostych krokach:

1. Zaznaczasz kawałek czystego szumu, nie musi być długi tutaj wystarczyło 0,5s.
[Image: captureaudacity04072011.th.jpg]

2. Z Efektów wybierasz odszumiacz.
[Image: captureaudacity04072011.th.jpg]

3. Klikasz na "Pobierz próbkę szumu".
[Image: captureaudacity04072011c.th.jpg]

4. Teraz zaznaczasz obszar który ma być odszumiony (np. cała ścieżka).

5. Ponownie wybierasz odszumiacz, tyle że tym razem klikasz na usuń szum. Jeżeli po usunięciu głos jest zbyt zniekształcony to cofnij odszumiacz i tym razem przesuń suwak bardziej w kierunku mniej.

[Image: captureaudacity04072011.th.jpg]

[Image: 88440151.gif]
04-07-2011 18:31
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Falc00n Offline
*

Posts: 155
Joined: Apr 2011 {socialsites}


Post: #5
RE: Oszumianie w Audacity
Okey, dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc. Robiłem tak jak pokazuje Punio, jednak Audacity 1.2.6 posiada pewien błąd, przez który po odszumieniu pozostają pewne zakłócenia (uświadomiła mnie pewna osoba).
Dowiedziałem się również, że w BETA 1.3.13 ten błąd został wyeliminowany, więc powinno być wszystko okey. Ale sprawdzę już jutro i powiem jak wyszło. Po złożeniu do "kupy" wszystkich postów wiem jak przygotować się do nagrywania z audacity. Jeszcze tylko sprawdzę to odszumianie i jak będzie wszystko grało to temat będzie można zamknąć.
04-07-2011 18:53
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Falc00n Offline
*

Posts: 155
Joined: Apr 2011 {socialsites}


Post: #6
RE: Odszumianie w Audacity
Już wszystko jest okey. W przyszłości odszumianie nie będzie sprawiać mi problemów.
Podziękowania dla Kern3la, który miał chęci i czas, żeby wytłumaczyć mi wszystko na PM ;]
Daję + za to.

Temat do zamknięcia.

edit:
Sorry za pisanie posta pod postem.
(This post was last modified: 08-07-2011 19:00 by Falc00n.)
08-07-2011 18:59
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
Music [Problem] Fraps i audacity Pawel4344 14 3.008 23-01-2013 16:33
Last Post: WinterWolf
  Problem z Audacity superziomPL 1 812 15-12-2012 22:41
Last Post: WinterWolf
  Broadcast Audacity Rostanga 2 1.275 08-12-2012 21:53
Last Post: appareil
  synchronizacja audacity i frapsa szakal666 13 5.566 19-07-2012 07:40
Last Post: Tobickan
  Oddzielne nagrywanie głosu przez frapsa i audacity. Vertandel 2 1.607 21-02-2012 19:56
Last Post: Vertandel
  Nagrywanie głosu w Audacity BumblleHead 9 2.739 24-12-2011 14:29
Last Post: punio7
  FRAPS i AudaCIty toffiszen 6 2.403 06-12-2011 18:11
Last Post: vlodek2532
Information Problem z Audacity MaxDeelJay 3 1.879 30-10-2011 07:49
Last Post: MaxDeelJay
  Audacity - pisk szakal666 0 1.237 12-08-2011 01:35
Last Post: szakal666
  Audacity - synchronizacja dzwieku szakal666 4 2.498 11-08-2011 01:39
Last Post: appareil

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)
Strona główna | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication | Forum GTAV.net.pl - Grand Theft Auto 5