Post Reply 
hack'n'slash a action rpg
Author Message
Matiz Offline
*

Posts: 41
Joined: Jul 2011 {socialsites}


Post: #11
RE: hack'n'slash a action rpg
Hack'n'slash - kampania w tradycyjnych RPG takich jak D&D, gdzie główny nacisk jest położony na walkę, a interakcja między graczami i NPC praktycznie nie występuje.

Quote:Za to w takim Diablo nie ma wcale rpga.
Jest. Masz postać, która zdobywa doświadczenie, awansuje na wyższe poziomy i rośnie w siłę.

Komputerowych RPG nie nazywamy RPG, bo trzeba w nich odgrywać jakąś rolę, ale dlatego, że elementy ich mechaniki wywodzą się m.in z D&D. Patrz: Ultima, Wizardry, Rogue itd.
Szokujące, nieprawdaż?
08-05-2012 20:25
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Selevan Offline
*

Posts: 233
Joined: Jul 2011 {socialsites}


Post: #12
RE: hack'n'slash a action rpg
Wiesz o co mi chodziło. A te docinki to sobie daruj.
08-05-2012 20:41
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Matiz Offline
*

Posts: 41
Joined: Jul 2011 {socialsites}


Post: #13
RE: hack'n'slash a action rpg
I'm just sayin'.
08-05-2012 20:53
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Lavos Offline
*

Posts: 1.111
Joined: Nov 2010 {socialsites}


Post: #14
RE: hack'n'slash a action rpg
Quote:Komputerowych RPG nie nazywamy RPG, bo trzeba w nich odgrywać jakąś rolę, ale dlatego, że elementy ich mechaniki wywodzą się m.in z D&D. Patrz: Ultima, Wizardry, Rogue itd.
Szokujące, nieprawdaż?

A co z The Elder Scrolls? Gothic? Wielokrotnie spotykałem się z określeniem RPG odnośnie tych tytułów.

Selevanie, nie lubisz konkurencji? No wiesz co.

[Image: kaos.gif]
Wiatry w mojej głowie prowadzą mnie.
08-05-2012 21:06
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Matiz Offline
*

Posts: 41
Joined: Jul 2011 {socialsites}


Post: #15
RE: hack'n'slash a action rpg
Quote:Masz postać, która zdobywa doświadczenie, awansuje na wyższe poziomy i rośnie w siłę.

W tamtym poprzednim poscie mogłem zamiast "m.in z D&D" dać "z tradyjnych RPG" lub "z gier fabularnych". Mea culpa.
08-05-2012 21:17
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
crafter771 Offline
*

Posts: 29
Joined: May 2012 {socialsites}


Post: #16
RE: hack'n'slash a action rpg
(07-05-2012 21:05 )pasiur123 Wrote:  A to nie jest tak, ze jak wyszlo diablo to ludzie nie wiedzieli co to za rodzaj i nazwali to actionRPG, a potem z biegiem czasu stało sie to H'n'S??
Racja. Według mnie to jest to samo.
12-05-2012 18:32
Find all posts by this user Quote this message in a reply
WinterWolf Offline
*

Posts: 160
Joined: May 2012 {socialsites}


Post: #17
RE: hack'n'slash a action rpg
Z gatunkami niestety jest tak, że bardzo się między sobą przenikają, więc niezwykle trudno jest jednoznacznie stwierdzić, gdzie kończy się jeden gatunek a zaczyna drugi. Często są po prostu bardzo nieostro zefiniowane. Action RPG czy RPG akcji to po prostu takie cRPG-i, w których mamy bardziej dynamiczny system walki. Niektórzy podciągają pod to również charakter questów - więcej jest w Action RPG takich, które polegają na zabiciu lub przyniesieniu czegoś, ale nawet w czystym cRPG może być dużo takich zadań, więc to nie może być jedyny wyznacznik gatunku (w czystych cRPG-ach wedle tej teorii powinno być więcej zadań skupiających się na odgrywaniu postaci i interakcji z innymi bohaterami). Hack'n'Slash to po prostu dużo walki, walka, walka i jeszcze więcej walki oraz same questy z rodzaju przynieś, zabij, zanieś. Dla zobrazowania podam przykłady tytułów.

cRPG - Baldur's Gate, KotOR, Planescape: Torment
Action RPG - Jade Empire, Gothic, Mass Effect
Hack'n'Slash - Diablo, Torchlight

Przy czym nazwanie tych wszystkich gier cRPG-ami nie jest błędem, bo to bardzo szerokie pojęcie. Precyzowanie to kwestia wyczucia. Tak samo jest z literaturą fantasy - też bardzo trudno się ją definiuje. Zdania zawsze będą w tej materii podzielone :)
14-05-2012 13:57
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 7 Guest(s)
Strona główna | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication | Forum GTAV.net.pl - Grand Theft Auto 5