Post Reply 
Creepypasty - żarty, mity, legendy.
Author Message
Roofix Offline
*

Posts: 557
Joined: Jan 2011 {socialsites}


Post: #1
Creepypasty - żarty, mity, legendy.
Temat zakładam nocną porą, bo to klimatyczniejsze ;)
Zacznę od tego, że zaintereswałem się creepypastami po zapoznaniu z grą "Slender", którą to namiętnie teraz nagrywają LP-erzy i nieLP-jerzy. To jedna z tych krótkich gierek, które mają przestraszyć bardziej niż wcześniej równie popularne SPC-087.
Tu przykłady tych gier w wykonaniu popularniejszych polskich plejmerów.







Po natrafieniu na informacje o tzw. Slender Manie wciągnąłem się w wyszukiwanie innych informacji na temat różnych, współczesnych legend, rozpowszechnianych w Sieci w postaci tzw. creepypast.
Czym są creepypasty? To właśnie takie mity, legendy, a zwykle straszno-śmieszne historyjki, pisane w stylu "opowiem wam pewną straszną historię", jak się to robiło przy ogniskach. Ich pochodzenie jest różne - od całkowicie zmyślonych, przez pomysły ściągnięte z różnych źródeł, do ubarwionych sytuacji prawdziwych.
Trudno wyłuskać z tego historie mogące być rzeczywiście na faktach, inne przypominają raczej typowe "urban legend" typu "czarna wołga", czy też "Misia z okienka". Czyli - są poszlaki, są świadkowie ale nikt nie może rzeczywiście potwierdzić, powstałe na zasadzie plotki, która uległa rozrośnięciu (potwierdzenie "teorii memów"?).
Wraz z rozwojem internetu pojawiły się legendy o tajemniczych stronach internetowych, programach, e-mailach dziwnego pochodzenia, ukrytych lokacjach, błędach w grach itp.
Sięgają one czasów początków Usenetu, gdy krążyły historie o tajemniczych wiadomościach, obrazkach, gifach, filmach - może znana wam jest np legenda obrazka smile.jpg, wywołującego atak padaczki? Istnieją dwie znane wersje tego obrazka (tutaj i tutaj, ale jak widać okazuje, to nie te, tylko czerpiące z "przekazów" na ich temat. Choć podobno w Sieci krąży gdzieś prawdziwy obrazek...
Inną znaną creepypastą jest suicidemouse.avi


Podobno nagranie jest jakąś chorą wizją ś.p. Walta Disneya, służącą do torturowania jeńców trzymanych przez Amerykanów, lecz jak w przypadku większości tego typu creepypast, jest to fake, acz nawet teraz robi wrażenie i wieczorną porą może przerazić.
Krążą historie o tajemniczych stronach internetowych, forach, do których trudno się dostać przeciętnemu internaucie (karachan? XD). Przykładem może być strona blindmaiden.com (aż dziw, że do teraz domena jest oficjalnie niewykupiona, a historia ma już parę lat).
Tego typu historie chętnie rozpowszechnianie na forach, gdzie nie ma obawy o bycie rozpoznanym stąd popularnością cieszą się różnego typu chany, szczególnie 4chan, który jest wręcz wylęgarnią tego typu internetowych legend. Stamtąd pochodzą historie m.in. o filmie "The OPRESSOR" i naprawdę wielu innych. Zdarzają się w tym naprawdę dobrze napisane, działające na wyobraźnie historie. Właśnie creepypasty typu smile.jpg, Jeff the Killer, czy Slender Man weszli do świata popkultury. Najprostszy, wręcz podręcznikowy przykład:



Jak się ma bujną wyobraźnię można łatwo wymyślić własną legendę tego typu. Warto zauważyć, jakie motywy są bardzo popularne. Są to m.in
- historie dt gameboyowych wersji Pokemonów z ukrytymi treściami, odnoszące się do starszych edycji gry. Jedna z pierwszych i zarazem bardziej znanych tyczy się niewykrywalnego dla ludzkiego ucha, lecz szkodliwego motywu dźwiękowego umieszczonego przypadkiem w utworze przewodnim "Lavender Town".
- ukryte lokacje w grach komputerowych, zwykle tych ciut starszych (przynajmniej 5-6 lat w stosunku do teraźniejszości)
- zagubione odcinki znanych i popularnych seriali jak "The Simpsons", "Adventures of Sonic the Hetgehog", "Spongebob", czy "Ed, Edd & Eddy". Zwykle tyczą się motywy śmierci, wyemitowano je tylko jeden, jedyny raz, a zaginione odcinki albo gdzieś są ukryte, albo krążą w postaci kaset video, płyt, czy też plików w Sieci. (ciekawe, kiedy po za "Misiem" doczekamy się tego typu creepypasty na podstawie polskich bajek).
- maile, nagrane wiadomości głosowe i SMS-y od umarłych niedawno, lub dużo wcześniej.
-historie, jakie się przydarzyły autorowi nagle, właściwie przed chwilą (lub jest w ich trakcie, pisze na bieżąco) które opisuje i wrzuca na 4chan, czy jakieś inne forum. Kończąc, sygnalizuje to dając wyraźny sygnał zdaniem typu "To mój koniec", czy "Nie wiem, co mnie czeka, boję się najgorszego", albo "O mój Boże! On tu jest!".
- zdjęcia będące "dowodem" jakiejś historii. Stąd popularność zyskał Slender Man, ale wśród innych znanych jest choćby Kobieta bez Wyrazu.
- lalki, wszelkie motywy z lalkami (szczególnie tymi starszego typu, sam miałem w domu mające kilkadziesiąt lat lalki mojej babci. Jak chcecie kogoś nastraszyć, w nocy ustawcie taką na wprost osoby śpiącej i obudźcie np strusim piórem. Nastraszy się bardziej, niźli to byłby zwykły pluszak).
- "autentyczne", czy podejrzewane o autentyczność zdjęcia i nagrania przedstawiające zadawanie ciężkich ran, krwawiące ciało, zwłoki. Tu macie jedną z nowszych, streszczanych - jest też link do ściągnięcia nagrania. Ściągacie na własną odpowiedzialność! ;) http://www.youtube.com/watch?v=aQVYsphgDI0
- Dzieci rozmawiające ze zmarłymi, lub je widzące. Bardzo popularny motyw, na pewno znacie tego typu historie. Ba, sam wiele lat temu bohaterem takiej :D
- (znowu) filmy, zdjęcia, gify tajemniczego pochodzenia, które są trudno dostępne, gdyż ich uruchomienie ma podobno powodować uruchomienie bardzo groźnego wirusa, powodującego prawie że kasację komputera (ratunkiem może być tylko reset dysku)
- tajne eksperymenty (radzieckie, amerykańskie, hitlerowskie, japońskie, od biedy polskie, ukraińskie , jakie chcecie).

Innymi, popularnymi motywami, przedmiotami występujacymi w creepypastach są lustra, kamerki internetowe, ciemne miejsca (choćby pod łóżkiem, od biedy otoczony ciemnościami własny pokój, dom), stacja, bar na odludziu, przypadkowo spotkany na odludziu osobnik, opuszczony dom, czy inny obiekt, zwykle nadgryziony zębem czasu (najlepiej też na odludziu), las, mgła, rzadko uczęszczany szlak. Wręcz banalne, standardowe motywy, wyświechtane w filmach, książkach, grach, komiksach.

Świetnie się w to wpisuje już stary film "Blair Witch Project", pokazujący również, jak łatwo można nakręcić ludzi i stworzyć nowoczesną legendę w świecie, gdzie niby wszystko można wyjaśnić naukowo, racjonalnie.

Może ludziom zwyczajnie brakuje tego typu motywów w realnym świecie i choć w dużej mierze zdają sobie sprawę z nieprawdziwości tych historii, chcą w nie wierzyć?

I tak jak wspominałem na początku postu - może w tym zalewie zwykle zmyślonych opowiastek znajdują się takie, które rzeczywiście wydarzyły się naprawdę? Prawdopodobieństwo jest nikłe, nawet bardzo, ale jednak swoista atmosfera opuszczonych miejsc, ciemności wręcz każe nam myśleć "coś w tym jest".

Znacie może jakieś ciekawe creepypasty, czy też motywy (choćby obrazki) do nich nawiązujące? A może znacie tego typu historie ze swojego otoczenia, lub sami się z czymś takim spotkaliście?
Jeśli creepypasty kogoś z Was zaciekawiły, to żeby rozbudzić tę ciekawość, to mogę polecić: kanał z opowiadanymi creepypastami po polsku. Portal + forum z tego typu dziwactwami, w tym tematem, gdzie wstawiane są różnorakie creepypasty.

A jeśli z powodu późnej pory nie masz ochoty do dyskutowania, to...
(This post was last modified: 18-08-2012 00:44 by Roofix.)
17-08-2012 23:31
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Messages In This Thread
Creepypasty - żarty, mity, legendy. - Roofix - 17-08-2012 23:31

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)
Strona główna | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication | Forum GTAV.net.pl - Grand Theft Auto 5