Post Reply 
Co sądzicie o obecnym systemie edukacji?
Author Message
procjon Offline
*

Posts: 16
Joined: Oct 2011 {socialsites}


Post: #2
RE: Co sądzicie o obecnym systemie edukacji?
Czasem pomagam z matmy kilku moim widzom, którzy są na etapie kończenia gimnazjum, więc jeśli chodzi o matematykę, to mogę śmiało powiedzieć, że poziom zadań jest dużo niższy niż w czasach, gdy ja (rocznik 81) miałem iść do szkoły średniej. Czasem ktoś prosi mnie o wyjaśnienie tak prostego zagadnienia, że zastanawia mnie, dlaczego normalny dzieciak (bo to nie są jakieś wyjątki krytyczne) nie zrozumiał tego zagadnienia w szkole.

Czasem napotykamy "śmieszne" filmy przedstawiające, jak wygląda typowa lekcja w dzisiejszych czasach. Jeśli to naprawdę są typowe lekcje, to bez trudu mogę zauważyć, że poziom skupienia uczniów na tym, co nauczyciel próbuje wyjaśnić, jest drastycznie mniejszy niż za moich czasów. Zapewne to jest przyczyną tego, że w praktyce gimnazjaliści nie uczą się w szkole, tylko nauczyciel zleca uczniom, czego mają się sami nauczyć w domu i potem przeprowadza różne formy sprawdzianów. Taki uczeń przesiedzi kilka godzin dziennie na lekcjach, wraca do domu i podejrzewam, że jakby go zapytać czego się dzisiaj nauczył, to często nie byłby w stanie na to pytanie odpowiedzieć. Nie wiem czyja to wina.

Jeśli chodzi o historię, to sprawa jest skomplikowana. Jedni powiedzą, że historia jest ważna, a inni, że jest niepotrzebna i uczeń może się jej uczyć, jeśli ma takie zainteresowania.

Jak dla mnie najlepiej by było, aby nawet podstawówki miały jakieś profilowe ukierunkowania i każdy rodzic, który wie co jego dzieciak lubi albo z czym lepiej sobie radzi, wybiera profil, który obejmuje przykładowo tyle i tyle historii na takim i takim poziomie. Gdy uczeń jest starszy, to sam może już podejmować takie decyzje.
01-03-2013 11:25
Find all posts by this user Quote this message in a reply
Post Reply 


Messages In This Thread
RE: Co sądzicie o obecnym systemie edukacji? - procjon - 01-03-2013 11:25

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
Wideo Wybicie się na obecnym youtube - Możliwe? Paagan 43 13.190 12-01-2013 21:42
Last Post: Elwood
  Co sądzicie o końcu świata i jak on miałby wyglądać? TheIntelPL 7 1.658 20-12-2012 14:09
Last Post: Lavos

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 4 Guest(s)
Strona główna | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication | Forum GTAV.net.pl - Grand Theft Auto 5